Také se raději orientujete na přírodní léčebné prostředky a důvěřujete více lidovému léčitelství, nežli syntetickým přípravkům? Pak bychom vám mohli doporučit zařadit do svého seznamu oblíbených bylin i fenykl.
Trávicí trakt
Fenykl je v lidovém léčitelství znám již dlouho. Jedná se o dobře dostupnou bylinku, která se kromě léčebných aplikací využívá i jako koření. Bývá součástí bylinkových másel, hodí se k různým druhům sýrů, přidává se jako přírodní konzervační přísada při zavařování okurek a znají jej dobře i někteří pekaři.
Jednou z pozitivních vlastností této neobyčejné rostliny je schopnost podporovat trávení a mírnit přetěžování trávicího traktu. Právě proto vám jej může některý z léčitelů či výživových odborníků doporučit při lehkých dyspeptických obtížích, jako je nadýmání, křeče v žaludku, tlak či bolesti v oblasti tenkého a tlustého střeva a další podobné potíže spojené s křečemi hladkého svalstva vnitřních orgánů.
Co možná někteří z vás o fenyklu neví, je jeho schopnost omezovat rozmnožování střevních parazitů, je to tedy jakési odčervovadlo na přírodní bázi, tedy žádná chemikálie, která by mohla vyvolat nežádoucí efekt a poškodit zdraví.
Respirační onemocnění
Také patříte k lidem, které alespoň občas potrápí rýma, kašel a zánět nosohltanu, či případně lehká chřipka? Dokonce i velmi odolní jedinci, co se pravidelně otužují, sportují a zdravě se stravují, mohou tu a tam onemocnět lehčím nachlazením. Nemáte-li důvod k užívání antibiotik nebo jiných léků, která předepisuje či doporučuje v takových případech ošetřující lékař, pak byste mohli vyzkoušet právě fenyklový čaj. Semena fenyklu jsou velmi aromatická a látky v nich obsažené dokážou poměrně schopně uvolnit hleny a podpořit jejich vykašlání. Obejdete se pak bez různých chemických léčiv, s nimiž si pak v krevním oběhu musí poradit játra a ledviny. Fenyklová semena naopak játra ani ledviny nezatěžují.