Většina bytů lidem, co se týče velikosti nevyhovuje. Jak by taky mohly, když převážná část českého obyvatelstva žije v panelácích. Naštěstí existují různé druhy řešení, které dokáží i malá obydlí trochu více rozšířit. A to jak po stránce optické, tak i reálně.
– Bydlet v malém bytě už samo os osobě není žádná výhra, ale bydlet v malém bytě, který je navíc vymalován tmavými barvami, to je snad za trest. Pokud bydlíte v rozměrově skromnějším obydlí a stěny máte natřené tmavšími odstíny, co nejrychleji to změňte. Tmavá totiž opticky zmenšuje, což určitě není efekt, kterého chcete docílit. Naopak, světlejší barvy jsou v malých místnostech vítané. Taková světle žlutá dokáže rozjasnit celou místnost a přidat jí na velikosti. Samozřejmě pouze opticky.
– Změna barevné palety vám dá pouze pocit, že se vám byt zvětšil, ale reálně budete stále bydlet na menším prostoru, než byste si asi přáli. S trochou snahy se dá ale i tento problém vyřešit. Často postačí pouze přemístit pár skříní. Trochu si pohrát s rozestavěním nábytku není jednou za čas na škodu a kdo ví, třeba zjistíte, že některé kousky ani nepotřebujete. Vyhozený nábytek rovná se další místo navíc.
– Sice by to bylo vcelku drahé, ale můžete stávající nábytek vyměnit za mnohem více praktičtější vybavení. Například takové vestavěné skříně dokáží rozšířit pokoj dost podstatně. Stačí si pořídit jednu nebo dvě a poznáte ten rozdíl. Do malých bytů není vhodné kupovat velké pohovky a když už, tak takové, které se dají v mžiku přeměnit na postel. Přes den bude tento nábytkový transformer fungovat jako sedačka, na noc ho pak využijete ke spánku. Lpíte-li na posteli za každou cenu, kupte si alespoň zasouvací typ, který se dá změnit z manželské postele na jednoduché dvojlůžko. Není to moc drahé, a hlavně je to efektivní. Dobrým nápadem je i pořídit si dřevěné patro, kde by na hoře bylo lůžko. Na to však musíte mít v bytě stropy alespoň tři metry vysoko.