Tato umělecká technika je tradiční především v Americe, kde je zároveň velkým byznysem. U nás se tato tradice díky své kráse a ekologickému přístupu začala také šířit geometrickou řadou.
Právě v Americe dostává už malé miminko při svém narození krásnou prošívanou dečku. A dívky při svých vdavkách zase získají velkou pokrývku šitou z malých kousků látek, které mají představovat jejich životní příběh.
Svět plný záplat
Patchwork se tedy skládá ze sešívání záplat. Tato speciální technika se může vydat jakýmkoli směrem a vznikne tak originální geometrický vzor. Poté se svrchní část propojí s rounem a podšívkou, kdy vznikne takzvaný „quilt“.
Tato technika se objevila už u starých Egypťanů. První ověřený nález se však datuje až do 1. století před naším letopočtem, kdy v Mongolsku v jedné hrobce objevili quilt koberec.
K nám do Evropy se dostal až během křižáckých výprav. V 17. století už byl pravým módním hitem, kdy frčely především čepice nebo vesty. I dnes je tato metoda velmi moderní a oblíbená, kdy se prakticky hodí pro téměř jakékoli účely.
Zprvu praktická, dnes už také umělecká záležitost
Patchwork látkybyly zpočátku velmi drahé. Takže se lidé snažili zužitkovat jakékoli zbytky, které se našly v domácnosti. Nic nesmělo přijít nazmar. Díky indickému trhu se k nám dostaly také kvalitnější látky a jeho základem se stala především bavlna.
V průběhu 19. století se tato technika stala velmi využívanou a společenskou aktivitou, kde jste mohli ukázat svoji zručnost. Na výrobě takového quiltu se tak podílela celá rodina.
Největší boom pak nastal ve viktoriánské době, kdy se ke slovu dostaly další styly a látky.
Co vše budete k šití potřebovat
o Pečlivě vybrané textilie, které musíte předem vyprat, aby pak už nepouštěly dále barvu.
o Nástroj pro řezání, které provádíme dvojitě nebo i čtyř až osminásobně, abychom si ušetřili práci.
o Okraje po každém sešití musíte pečlivě zažehlit a to stejným směrem.
o Po zhotovení svrchní části stačí jenom sešít rouno s podšívkou a máte hotovo.